Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Úvodník – MVDr. Michal Vítek

  Časopis Zvěrokruh 3/2018
     Úvodník


Vážené kolegyně, vážení kolegové!

Když mě kolega Rejnek vyzval, abych napsal úvodník do Zvěrokruhu, nedá se říci, že bych se zrovna tetelil radostí. Není to nikterak jednoduchá záležitost najít téma. Ve většině tiskovin má úvodník vztah k dalšímu, mnohdy většinovému obsahu stránek. Dobře se píší úvodníky do odborných, politických či sportovních časopisů, kdy jsou čtenáři ve zkratce upozorněni, co je dále čeká. Jak si ale poradit s úvodníkem u společenských tiskovin, kdy jednotlivé články nic nespojuje? Elegantně to vyřešila starostka našeho města, která celé volební období v úvodnících Hustopečských listů vždy vzpomene všechny sportovní a společenské akce, jež proběhly v minulém měsíci, a upozorní na ty, které jsou plánovány na následující. Je to ideální, nikoho nemůže rozčílit ani urazit.

To já bych též nerad. Někdy je lepší se držeti úsloví mlčeti zlato. O tom je trefný latinský citát, kterým mě v mailové diskusi počastoval (zcela oprávněně) jeden kolega „si tacuisses philosophus mansisses“. Mlčenlivý úvodník by ovšem taky nebyl zajímavý. Říkám si, co kdo vlastně od úvodníku očekává, a co i já, jako čtenář? V Refl exu to vím, většinou rozbor politické situace, nejčastěji varování před Babišem a Zemanem. Jak ale uvést Zvěrokruh, jehož aktuální obsah neznám? Upozornit na zajímavou reportáž z nějakého zasedání? Vyzdvihnout soudničku? Nostalgicky pochválit výlet do historie? To asi ne, spíše se očekává rozbor nějakého problému, který se týká naší branže. No, ale těch je hodně, a byly často diskutovány. Ano, dá se psát o nekolegialitě, nevážení si naší práce, vyjádřené nízkými cenami, různých nařízeních ze strany státu či EU, která komplikují výkon naší praxe, ale to je také zbytečné. Vzhledem k mému věku a zkušenostem mohu bohužel říci, že v těchto oblastech bude spíše hůře. No nic, částečně použiji model naší starostky.

V lednu proběhl v Praze na Žofíně Veterinární ples KVL ČR. Návštěvníky byl označen za zdařilý, ale abych řekl pravdu, čekal jsem větší zájem ze strany vás, kolegů. Možná, je to asi čím dál menší ochotou se společensky neformálně setkávat. To je bohužel asi další ne příliš optimistický trend. Ten pozoruji i na Veterinárním volejbalovém turnaji, který se bude letos konat v Kobylí na Moravě, kde je také „doplnění“ účastníků o nové mladé členky a členy naší komory minimální.

Tak dost! Jak jsem napsal výše, nechci apelovat, moralizovat ani poučovat.

Nyní jsem si uvědomil, že než jsem našel nosné téma, je úvodník u konce. Že byl o ničem? Co se dá dělat. Miliony lidí provozují cyklistiku, ale šance vyhrát Tour de France jich má maximálně dvacet. Snad se svým úvodníkem jedu alespoň ve středu pelotonu. Jak řekl Jack Nicolson v roli Mc Murphyho ve známé scéně „No co, aspoň jsem to zkusil“.

Hezké jaro vám všem přeje
Michal Vítek

Komora veterinárních lékařů České republiky