Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Úvodník – MVDr. Ondřej Rychlík

  ÚVODNÍK

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

je mně milou povinností v úvodníku tohoto čísla Zvěrokruhu činit pozvání. Jednak na tradiční VETfair do Hradce Králové a jednak vás všechny pozvat na sněm. Ačkoliv VETfair je dříve, začnu sněmem, anžto sněm je hlavní událostí roku a naším nejvyšším stavovským orgánem zároveň.

Letošní, již XIX. sněm KVL ČR jsme uspořádali v Plzeňském kraji, neb v tomto kraji jsme, pokud mě paměť neklame, ještě nesněmovali. Na rozdíl od loňského „volebního městského“ sněmu v Táboře bude letošní „nevolební“ sněmování v klidné krajině přírodního parku Horní Berounka, v malé obci Darová. Téma voleb však bude na jednání výrazně přítomno. Představenstvo předkládá celý nový volební řád. Změny kvůli budoucím volbám by měla přinést i novela organizačního a jednacího řádu. K pilotnímu odzkoušení by už měla být připravena také možnost voleb přes počítač. Očekávám, že diskutovat se bude nejen o volbách budoucích, ale i minulých. Dodnes mně píší lidé – kupodivu neveterináři stojící mimo komoru – a dotazují se na různé právně-technické úkony našich korespondenčních voleb. Občas je být zdvořilý opravdu těžké.

Předpokládám, že poměrně hladce dojde ke schválení novely Příspěvkového a poplatkového řádu. Vychází ze závěru diskuse minulého sněmu a ulevuje na platbě členských příspěvků seniorům, kteří již nemohou či nechtějí vykonávat veterinární činnost prakticky, ale nadále chtějí dostávat veškeré informace a vůbec ovlivňovat dění v komoře. Ale zpět k pozvání. To, že je letošní sněm pořádán v malé obci, rozhodně není způsobeno obavou organizátorů, že účastníkům v místě nezbude nic jiného než sněmovat, neboť není kam a za čím utéct. Loňským Táborským slavnostem samozřejmě žádná podobná show konkurovat nemůže, ale vybavení Resortu Darovanský Dvůr s okolní kouzelnou přírodou kolem Berounky dává možnost zase jiného vyžití a věřím, že pro mnohé z vás, a zejména pro doprovodné osoby, bude organizace příjemnou změnou. Přijeďte! Využijte zásadní změny, kterou kombinace změny prostředí a změny ročního období nabízí. Je jaro a u Berounky je krásně! A ovšem i pro letošní sněm připravil organizační výbor pro účastníky překvapení. Tentokrát nic na sebe, ale něco pro sebe. 15. května nechť nám počasí přeje!

Letošní konání tradičního workshopu VETfair jsme využili ke dvěma věcem. Za prvé: v rámci VETfairu se uskuteční tradiční setkání vedení KVL SR a KVL ČR. Oplácíme tím loňské pozvání KVL SR, které se uskutečnilo v krásném prostředí Vysokých Tater s pohostinností, kterou se my sotva kdy naučíme. Bohužel, v Česku žádné velehory nemáme, ale tak robustní akce, v jakou se za poslední léta VETfair rozvinul, snad stojí za ukázku a Hradec Králové je příjemné město, na jaře nejpěknější. Za druhé: konání letošního VETfairu se kryje s opětovným vydáním publikace registrovaných veterinárních přípravků, tzv. Vademéka. Letošní celý náklad Vademéka převzala komora od ÚSKVBL a představenstvo rozhodlo o jeho distribuci svým členům. Obdobně, jako vydávala minulá Vademéka firma Prion, s. r. o. přímo na VETfairu, bude tak činit i Komora. Za tímto účelem bude zřízen vydávací pultík, takový polostánek, u kterého si budete moct Vademékum proti podpisu vyzvednout. Byli bychom rádi, kdyby bylo rozdáno co nejvíce výtisků, a proto si vás dovoluji poprosit, nabídněte svým kolegům, že jim Vademéka vyzvednete. Pokud navštívíte komorový pultík, byli bychom rádi, kdybyste aktualizovali data vedená komorovou matrikou a případně udělili souhlas s uvedením osobních údajů na komorovém webu 16. – 17. dubna v Aldisu na viděnou!

 
Zdraví
MVDr. Ondřej Rychlík