Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Úvodník – MVDr. Radka Vaňousová

  Časopis Zvěrokruh 1/2019
     Úvodník


Vážení kolegové a kolegyně,

konec starého a začátek nového roku vždy vede k určitému bilancování. Osobně mi přijde zbytečné rozpitvávat vše, co se stalo. Čas už zpátky nevrátíme. Z toho špatného si můžeme vzít ponaučení, to, co se povedlo, je třeba vyzdvihnout a nechat se tím inspirovat v časech příštích.

Bohužel s vývojem nálad ve společnosti se ocitáme v době, která není nakloněna svobodným povoláním, takže žijeme v paradoxu, kdy úředníci placení z našich daní od stolu vymýšlí stále nové a nové překážky, komplikace, jak nám naši činnost znesnadnit, zkomplikovat či otrávit nás natolik, abychom ji provozovali stále s menší chutí, až ji nakonec přestali provozovat úplně.

Formulář stíhá formulář, jakákoli komunikace s jakýmkoli úřadem vyvolává třes v abdominální krajině. Kolik času dnes zaberou provozní záležitosti ordinací a kolik času zbývá na naše pacienty?

Momentálně se nacházíme zrovna v období, kdy komunikace s finančním úřadem je na denním pořádku, v číslech ležíme celé večery a neopouštějí nás ani ve snech, kdy se pak zbroceni potem probouzíme, abychom mohli pokračovat v přípravě nejrůznějších přiznání, která musíme včas odevzdat, nebo nás čekají pokuty v lepším případě v řádech desetitisíců korun.

Vyznat se v této byrokratické době a dostát všem svým povinnostem je nad rámec myšlení i zájmu běžného veterináře. Přece jen je pro nás důležitější kontrola včerejší operace cizího tělesa ve střevě sousedova voříška či ledvinové parametry kočky Micky s akutním ledvinovým selháním.

Proto bych si vás dovolila pozvat na Putovní seminář Komory veterinárních lékařů, který vám alespoň v některých byrokratických záležitost poradí či podá návod, jak na ně. Pokud se chcete dozvědět informace, jak vyplnit daňové přiznání, co jsou daňové a nedaňové položky, co na nás chystá daňový balíček schválený pro rok 2019 nebo informace k cenotvorbě – jak si říci o peníze, jak komunikovat v ordinaci a něco málo o radiační ochraně, přijměte prosím moje pozvání na 5. 2. 2019 do Ostravy, 6. 2. 2019 do Brna, 7. 2. 2019 do Hradce Králové, 19. 2. 2019 do Českých Budějovic, 20. 2. 2019 do Prahy, 21. 2. 2019 do Plzně.

Závěrem mi dovolte, abych vám popřála do nového roku mnoho úspěchů nejen v pracovním, ale i soukromém životě, hodně zdraví a sil i na ty očekávané povinnosti a krize, které možná přijdou. A především bych vám chtěla popřát i dostatek odpočinku a relaxace, abychom ten nový rok všichni s úsměvem zvládli.

Radka Vaňousová