Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Úvodník – MVDr. Radomír Mráček

  Úvodník

Stále jsem se vyhýbal psaní úvodníku do našeho stavovského periodika. Když mi však minulý týden zavolal duchovní časopisu kolega Rejnek, bylo mi jasné, že tomu neuniknu.

Přiznám se, že ač nejsem zastáncem vydávat Zvěrokruh měsíčně, vždy ho nějak přelouskám, ale návaznost, o čem bych měl psát či co aktuálně komentovat, mi uniká.

Zajímám se především o agendu ekonomickou, a tak využiji této příležitosti, abych vás informoval, co je nového v této oblasti.

Po odchodu Ing. Tomanové na vážnou operaci začala pracovat pro komoru nová účetní – ekonomka Ing. Jelínková–Hrdličková jako OSVČ. Jeví se, že nám přináší nový, svěží vítr do plachet – mimo jiné vyhledává banky a doporučuje produkty, kam investovat finanční prostředky.

Ovšem vrásky na čele mi jako předsedovi ekonomické komise dělají, a ne prvním rokem, překotně rostoucí náklady na činnost některých orgánů Komory. Kde jsou ty časy, kdy pod vedením Vladimíra Tlučhoře řešila revizní komise vše ve větším klidu a s ani ne třetinovými náklady. Vždyť výdaje tohoto orgánu vzrostly za pouhé čtyři roky na 336 %, zatímco náklady představenstva za stejnou dobu vzrostly pouze na 129 %. Inu doba se mění – do revizní komise zřejmě přicházejí lidé s větším smyslem pro pořádek, kázeň a disciplínu, kteří neváhají ani vteřinu pohnat k odpovědnosti kolegu, jenž nezaregistroval pet–pasport. Toho je přece třeba potrestat i s pomocí drahé právní kanceláře.

Uvidíme, co přinese v této oblasti letošní rok. Předpokládám, že prezident má vše v hledáčku a legislativní komise ve spolupráci s právníky bude připravovat pro sněm podklady, jak a za co kolegy efektivně trestat, či netrestat.

Pokud jsem se dotknul legislativy, myslím, že bychom potřebovali novelizovat zákon o Komoře. Je již na dnešní poměry málo flexibilní. Řada věcí by se zjednodušila, volbami počínaje a sudým počtem členů v představenstvu konče. Ale to už jsem odběhl od ekonomiky, a proto to nechám na povolanějších.

Na závěr bych chtěl vyjádřit názor, že přes veškeré problémy, které se nám staví do cesty, je na světě krásně. A ptáte-li se mě, kam jedu na dovolenou, tak hlásím – jsem na dovolené každý den.

Slunce v duši vám přeje

 
Radomír Mráček