Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Úvodník – MVDr. Renáta Hlavová

  ÚVODNÍK

Vážené kolegyně, kolegové, čtenáři,

jsem optimista.

Daňové přiznání hotovo, silniční daň odvedená, prevence v chovech běží, jak má, jaro je už několik týdnů za dveřmi… Prý nás v Evropě čeká malá doba ledová. Ale třeba bude opravdu na sněmu v Darové o něco tepleji.

V době, kdy píši tyto řádky, zrovna probíhá veterinární rojení na VETfairu v Hradci Králové.

Jedu se dovzdělat, podělit se s tím, co život dal a vzal, s ostatními kolegy. Taky budeme rokovat. Na schůzi předsněmovního představenstva se budou probírat zprávy komisí, představení systému elektronických voleb, Veterináři bez hranic.

Taky dlouho připravovaná smlouva o Zajištění podmínek odborné veterinární praxe studentů mezi VFU a KVL ČR.

Chceme, aby praxe studentů probíhala u veterinárního lékaře (v terénu i na vyšších pracovištích) za předem daných podmínek. Aby se student co možná nejvíce dozvěděl, aby mohl provádět praktické úkony beze strachu, že kolegovi veterináři, chovateli nebo sám sobě něco udělá. Je každý „externí učitel“ správně pojištěn? Vozí studenty v autě? Má připojištěná sedadla? Smlouva s VFU, tak jak je navrhována, nezakládá právní nárok na pracovní poměr veterinárního lékaře poskytujícího praxi s VFU. Tedy jí ani není dotčena případná kompenzace (jakákoli) za výuku. Veterinární lékař supluje klinickou výuku, kterou VFU není schopna sama poskytnout. Hrozí tedy, že se dobrovolně písemně zavážeme k něčemu, co má ve skutečnosti dělat někdo jiný, nést za to plnou zodpovědnost a za nic? Je lepší písemná smlouva? Ústní dohoda by evaluační komisi za tři až čtyři roky na VFU asi nenadchla… Jednání probíhají na toto téma už více než dva roky.

Jsem optimista.

Třeba bude opravdu na sněmu v Darové o něco tepleji. Přijeďte osobně nahlédnout do sněmovního mumraje, můžete leccos sami ovlivnit, taky se pobavit s kolegy, dopovídat, co se nestihlo v Hradci….

 
Zdraví
MVDr. Renáta Hlavová