Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Uzdraví je výběh nebo pobyt pod střechou?

Uzdraví je výběh nebo pobyt pod střechou?

Největší riziko rozšíření nákazy aviární influenzy máme s nastupujícím jarem patrně za sebou. Média chválí české veterináře, kteří “zareagovali klidně a rychle”. Každopádně jsme preventivní veterinární nařízení v České kotlině nezaváděli naposledy. Vet.lékaři počítají s tím, že virus H5N1 se v Evropě a potažmo v České republice usadí natrvalo a střídavě bude opouštět pole, zato jindy zase udeří tvrdě a nečekaně.

V kontextu nedávné hrozby stojí za zmínku názory některých ochránců zvířat především ze západu Evropy, zvedajících hlas za “svobodu slepic”. Poukazují na to, že velkochovy jsou “proti přírodě” a umožňují snadné šíření nemocí. Doporučují raději menší alternativní chovy, nebo rovnou domácí dvoreček.

Jejich odpůrci zase naopak chtějí ještě pevněji zamknout dvířka klecových chovů. V názoru je podpořila nedávno bioložka Marian Dawkinsová z Oxfordské univerzity. Ta zveřejnila studii, která dokládá, že slepice se dobrovolně do výběhů nijak nehrnou. V tom jí jdou na ruku její kolegové z hrabství Lincolnshire, kteří zjistili, že pokud slepicím nabídnou výběh, 85 procent z nich ani nevystrčí zobák z drůbežárny. Proto podle nich věznění drůbeže v klecích představuje menší zlo, než zasažení výběhových chovů ptačí chřipkou.

Pavla Hobstová