Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Vakcinace proti „covidu“ se týká lidí, ne psů a koček

Vakcinace proti „covidu“ se týká lidí, ne psů a koček

Úno 5, 2021

Tisková zpráva Komory veterinárních lékařů ČR ze dne 5. 2. 2021

Vakcinace proti „covidu“ se týká lidí, ne psů a koček

Podle Komory veterinárních lékařů je riziko nákazy od domácích zvířat pouze hypotetické. A navíc je zatím dost problémů s vakcinováním lidí.

Možná leckdo zaznamenal v médiích zprávu s titulkem: „Očkovat bude třeba i domácí mazlíčky, upozorňují experti.“ Z jakého zdroje či studie tuto informaci načerpal australský časopis The Daily Telegraph není uvedeno.

Je nutné zdůraznit, že dosud neexistují žádné potvrzené případy přenosu viru SARS-CoV-2  na člověka z domácích zvířat, tedy psů, koček, drobných savců apod. Byly však evidovány případy opačného přenosu, tedy z člověka na zvířata, několik případů u koček, které jsou vůči koronavirům obecně vnímavější, a pak na kožešinových farmách z ošetřovatelů na norky. K dnešnímu dni jsou popsány pouze dva případy, kdy se člověk pravděpodobně nakazil od norka na kožešinové farmě, avšak šlo opět o situaci, kdy byli nejprve nakaženi norci od svých ošetřovatelů.

Komora veterinárních lékařů proto považuje za důležité uklidnit chovatele domácích zvířat: Při dodržování základních hygienických pravidel od domácích  mazlíčků opravdu žádné riziko nehrozí. O vakcinaci domácích zvířat proti novému koronaviru není zatím třeba ani uvažovat. Ale ani v této době by se nemělo zapomínat na vakcinace jiné, pro domácí zvířata nezbytné či povinné, jako je třeba očkování proti vzteklině.

Josef Duben
PR KVL

Kontakt pro mediální vyjádření:

MVDr. Radka Vaňousová
Prezidentka KVL ČR
603 928 387
r.vanousova@volny.cz

Josef Duben
PR KVL ČR
602 172 954
dubenjsf@gmail.com