Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Vánoce a naši mazlíčci

Opět nám začíná období adventu, tak možná by neškodilo shrnutí známých faktů. Spousta věcí, které během svátků nanosíme kvůli atmosféře do domu a potravin, které se objeví na stole, může způsobit vašim mazlíčkům vážné zdravotní komplikace nebo dokonce smrt.

Takže opakování je matka moudrosti a pokud dáte pozor na níže jmenovaná rizika, ušetříte vašemu mazlíčkovi zdravotní komplikace a sobě i veterinářům nervy (není nic horšího než v době svátků ošetřovat psa s akutním zánětem slinivky břišní po sežrání majonézového salátu a bůčku…) V neposlední řadě ušetříte i vlastní peněženku 🙂

Nebezpečí spojená s vánočními svátky se dají rozdělit do dvou skupin:

1. vánoční dekorace

Veškerá vánoční výzdoba dráždí smysly. Zvířata ji chtějí prozkoumat, ochutnat a pohrát si. Výsledkem může být v lepším případě návštěva veterinární pohotovosti, v horším případě se může jednat až o život ohrožující problém.

Mezi nebezpečné patří jedovaté dekorativní rostliny, jako je oblíbená vánoční hvězda nebo tradiční jmelí, ale také cesmína, hyacinty, narcisy a azalky.

Vážné mechanické problémy ve střevech pak můžou způsobit ozdoby stromečku, blyštivé lamely (zvlášť u koček a koťat), které po pozření působí jako lineární těleso a způsobí střevní neprůchodnost řešitelnou pouze chirurgicky.

Pozor by měl chovatel dát i na elektrické kabely od dekorativních osvětlení, které představují lákadlo nejen pro kočky.

2. potraviny

Výčet potravin nevhodných pro zvířata je pravděpodobně každému majiteli notoricky znám, ale přece jen pro připomenutí:

  • čokoláda (čím tmavší, tím nebezpečnější), kakao, káva, čaje
  • ořechy, avokádo, hroznové víno, hrozinky, sultánky
  • majonéza, cibule, česnek
  • uzené, smažené maso, tučné maso, kosti z pečínek
  • cukroví (zejména to s obsahem kakaa nebo čokolády) a to i diabetické (některé osahuje pro zvířata jedovaté umělé sladidlo xylitol)

Pokud chcete s vaším zvířetem oslavit vánoce, pak vězte, že nejlepším dárkem pro něj je už vaše přítomnost doma, možnost jít na delší procházky, možnost bližšího kontaktu. A pokud mu přece jen chcete přilepšit od štědrovečerního stolu, pak dejte bokem kousek libového masa, případně zvířeti nadělte oblíbený pamlsek a věřte, že mu to opravdu bude stačit.

Veselé, klidné a zdravé vánoční svátky