Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Je to veterinář, nebo to není veterinář?

Člověk se musí mít neustále na pozoru.

Nedávno proběhla tiskem zpráva o falešné gynekoložce, která – ačkoli nevystudovala lékařskou fakultu – používala titul MUDr., objednala si lékařské přístroje i gynekologické křeslo a stačila ošetřit 30 pacientek. Navíc šlo o přeoperovaného muže.

V roce 2002 byl v Bavorsku dopaden falešný gynekolog bez dokončené lékařské fakulty – ten provedl bezchybně 101 gynekologických operací a běžně přiváděl děti na svět.

V roce 2008 byl v Bělehradě odsouzen na 4 roky falešný gynekolog, který své pacientky léčil z domnělé neplodnosti tak, že s nimi souložil, což označoval za aplikaci injekcí.

Dlouhé 2 roky se třiačtyřicetiletý muž z Liberecka vydával za právníka, který skutečně žije a má i svou advokátní praxi. Podvodník cestoval po celé republice a okrádal důvěřivé lidi.

Česká stomatologická komora odhalila v zubní ordinaci v Ječné ulici v Praze 1 falešnou zubařku. Ta se prokazovala falešným diplomem a lidem opravovala zuby dlouhých šest let.

A co veterináři? Vyhýbá se fenomén „falešného číšníka“ z filmu Vrchní, prchni! zvěrolékařskému řemeslu? Bohužel nikoli. I Komora veterinárních lékařů řeší několik případů falešných veterinářů. A také se potýká s nedokonalou legislativou, která ji zatím neumožňuje rychle a účinně zasáhnout.

Jestliže nechcete ohrozit své zvíře léčbou u falešného veterináře, nedejte na dobrý dojem a ověřte si, zda jde o skutečného veterinárního lékaře! Učinit tak můžete návštěvou webových stránek Komory – www.vetkom.cz, kde naleznete seznam všech veterinárních lékařů oprávněných léčit vaše zvíře.