Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Veterinář radí

Veterinář radí

Veterinář doporučil u našeho psa odstranit zubní kámen. Je mu už 9 let a máme strach, že nepřežije narkózu a myslíme si tedy, že zubní kámen nestojí za to riziko. Čtenář Tomáš

Zubní kámen je mnohem nebezpečnější onemocnění, než se může zdát. Nejde jen o postižení dutiny ústní jako takové, i když už to samo o sobě za dané ošetření rozhodně stojí. Největším problémem je neustálé zatěžování organismu bakteriemi, pro které je zubní kámen ideální živnou půdou. Tyto bakterie vyvolávají řadu onemocnění s velmi vážným, a někdy i smrtelným účinkem. Přitom současné možnosti anestezie riziko komplikací výrazně snižují. Sám se věnuji stomatologickým ošetřením již několik let velmi intenzivně a zatím se mi ani u starších pacientů než je váš pes žádné komplikace nestaly. Tím však nechci říct, že by se nějaké komplikace objevit nemohly. Ať se použije sebemodernější a sebešetrnější anestezie, komplikace nastat opravdu mohou. Četnost neřešitelných komplikací je však v poměru k smrtelným komplikacím vycházejících ze zanedbané péče o dutinu ústní nesrovnatelně menší. Vždy doporučuji svým pacientům, aby srovnali rizika vycházející z ošetření onemocněni s riziky v případě neřešení daného problému. A pokud se u vašeho psa nevyskytuje žádné onemocněni kardiovaskulárního systému (srdečně-cévního), samotný věk rozhodně není kontraindikací k výkonu relativně časové a na hloubku anestezie nenáročného výkonu. To konečné rozhodnutí ovšem záleží pouze na vás. Je však vhodné vycházet z racionálních důvodů a skutečné znalosti dané problematiky.

MVDr. Ondřej MIKULICA