Komora veterinárních lékařů České republiky

VetInfo

Pozor: sezóna blech a klíšťat nekončí

Vyšší vlhkost vyvolaná dešti a teplý podzim s sebou pravidelně přinášejí zvýšený výskyt klíšťat a blech. Zatímco suché léto těmto parazitům příliš nepřálo, nyní mají pré a začínají řádit.

Z dovolené se zvířetem si můžeme přivést i nepříjemný suvenýr

Nemálo chovatelů bere s sebou na dovolenou i své psy, popřípadě kočky. Typickou destinací je pro české turisty Chorvatsko, ale i Itálie, Řecko, Španělsko, Baleáry a další. Jižní a teplé krajiny však nepřinášejí pouze radost z koupání, usrkávání Piňa Colady a slunění na pláži.

Proč dnes zvířata spíše umírají, než chcípou

Veřejný prostor v posledních dnech dosti překvapivě okupuje téma umírání zvířat, konkrétně psů. Zdá se, jakoby meritum této diskuse bylo handrkování se o to, zda je správné říkat, že mrtvý pes umřel či chcípnul, popřípadě pošel.

Úžeh a úpal opět útočí

Horké letní počasí s sebou přináší zvýšené nebezpečí úžehu a úpalu nejen u lidí, ale i u zvířat, především u psů. Jen krátké osvěžení těchto pojmů: úžeh je přehřátí organismu, které vzniká delším pobytem na přímém slunci (třeba na pláži);

Morová rána padla už i na prasata

V červnu tohoto roku byl na území České republiky zjištěn u divokých prasat tzv. africký mor. Jde o virové onemocnění, které je velmi nakažlivé – jedna kapka infekční krve dokáže nakazit až 1000 prasat.

Berete si své zvíře s sebou na dovolenou?

Spousta lidí se nevzdává možnosti trávit dovolenou se svým zvířecím kamarádem. Komora veterinárních lékařů ČR v tomto směru doporučuje pečlivou přípravu, protože přibalit si s sebou jen dobrou náladu nestačí.

V politické přestřelce zapadají důležitá témata

Komora veterinárních lékařů ČR vede svůj mnohaměsíční boj za zachování principu jasně vymezených odborných kompetencí pro léčbu a ošetřování zvířat.

Kočka není pes, aneb pozor na některá léčiva

Že není kočka malý pes, si pravidelně ověřují chovatelé, kteří vlastní kočku i psa. Nejen že je kočka jinak „mentálně naprogramovaná“, ale i její metabolismus funguje jinak než ten psí.

Pokoutník domácí není jen pavouk

S tak zvanou vinklařinou – tedy jinak řečeno pokoutnictvím – se potýkají všechny profese, k jejichž výkonu je předepsaná určitá kvalifikace a vzdělání. Vinklářem neboli pokoutníkem se označuje osoba, která poskytuje odborné služby bez potřebné kvalifikace nebo potřebné autorizace.

Je to veterinář, nebo to není veterinář?

Člověk se musí mít neustále na pozoru.

Nedávno proběhla tiskem zpráva o falešné gynekoložce, která – ačkoli nevystudovala lékařskou fakultu – používala titul MUDr., objednala si lékařské přístroje i gynekologické křeslo a stačila ošetřit 30 pacientek.

Komora veterinárních lékařů České republiky