Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Výstava psů v Brně DUOCACIB 2013

  Informace – zprávy – výzvy

Katka Novozámská

Přehlídka čtyřnohých krasavic a krasavců

… spousta čistokrevných se na výstavu nikdy nedostane ani žádnou cenu nezíská, o “podvraťácích” nemluvě. To samozřejmě neznamená, že bychom tyto miláčky měli méně rádi

 

„Pane, žiji deset až dvanáct let“ tak začíná Prosba psa autora Fr. Malého uvedená na přebalu pojistné smlouvy pojišťovny Halali, která nabízí pojištění především loveckých psů. Ale že to dávno neplatí, se denně přesvědčujeme nejen v našich ordinacích, ale i na výstavách psů. Zkrátka seniorů vyššího věku přibývá nejen v populaci lidské, ale i psí. Třída veteránů je otevřena pro psy a feny od stáří osmi let, což má u mnoha plemen k seniu hodně daleko, a tak i v této kategorii jsou ke spatření jedinci ve skvělé kondici.

Nejinak tomu bylo i na mezinárodní výstavě DUOCACIB Brno, která proběhla ve dnech 2. a 3. 2. 2013.

Výstavy typu Duo umožňují vystavovatelům předvést psa a případně získat titul každý den od jiného rozhodčího, proto jsou oblíbené i u zahraničních vystavovatelů. V sobotu přihlášeno 4511 a v neděli 4505 psů. K nepřehlédnutí byla početná ekipa z Ruska, která přijela, jak jinak, vyhrát. Nedá mi to nevzpomenout doby, kdy byla jediná mezinárodní výstava v Brně, Sovětský svaz ani východní Německo nebyly členy FCI a psi se dožívali 12 let. V současnosti se v rámci ČMKU ročně pořádá asi 480 výstav psů a to deset výstav mezinárodních, pět výstav národních , 242 výstav klubových a speciálních, dále výstavy krajské a oblastní. A je co vystavovat , ročně se u nás do plemenných zapisuje zhruba 40 000 štěňat.

A jak dopadli veteráni v Brně? V sobotu se stal nejlepším veteránem středoasijský pastevecký pes Benito Zlatá louka, druhý byl Shih-tzu Day Brek Bohemia Acro a třetí se umístila fena hladkosrstého jezevčíka Rebeca z Poshingeru, která toto místo obhájila i v neděli, kdy se na prvním místě umístil velký černý pudl Robin Prince of Black a druhý byl zlatý retrívr Gucci z Dražovského hájku. Bylo milou povinností předat vítězům pohár od KVL, protože tato skupina psů se výborně prezentuje i díky veterinární péči.

   

Katka Novozámská