Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Výstavy koček

Česká republika patří mezi země s nejvyšším počtem mezinárodních výstav ušlechtilých koček v průběhu kalendářního roku. Prakticky každý měsíc se koná alespoň jedna výstava v různých koutech naší země. Lidé tak mají možnost pokochat se krásou jednotlivých kočičích plemen a dozvědět se o nich různé zajímavosti prakticky kdykoli.

Z pohledu veterinárního je výstava koček místem, odkud si kočka může přivézt kromě kokardy a pohárku také něco mnohem méně příjemného. Velký počet koček ve výstavních prostorách nahrává šíření infekčních onemocnění. Kočky jsou po dobu výstavy umístěny v ozdobených klecích, které ovšem nejsou hermeticky uzavřené a často není pro návštěvníky problém se kočky přes mřížku či pletivo dotknout. Posuzování exteriéru koček probíhá u posuzovatelů na stolech, posuzovatelé používají pro upoutání pozornosti kočky různá mávátka, která pochopitelně nemají jen pro jedno použití a tato mávátka se mezi jednotlivými kočkami nikterak nečistí ani nedesinfikují. Z těchto důvodů musí každá kočka přihlášená na výstavu projít tzv. veterinární přejímkou. Zde se kontroluje jednak to, zda má kočka všechna potřebná očkování, dále potom její aktuální zdravotní stav základním vyšetřením. Veterinární lékař u každé kočky zkontroluje, zda nevykazuje příznaky onemocnění dýchacích cest, dutiny ústní, zda nepřichází na výstavu zablešená či s jinými parazity nebo zda nevykazuje známky průjmu. Kočka, u které jsou zjištěny příznaky onemocnění, na výstavu vpuštěna není, a pokud majitel kočky veze více koček, jsou automaticky vyloučeny i ostatní kočky tohoto majitele. Ani tato opatření nemusí být vždy stoprocentně úspěšná, protože kočka může být již nakažená, ale ještě nemusí vykazovat známky onemocnění. Stres z výstavního prostředí a tím snížení obranyschopnosti kočky ovšem mohou nástup onemocnění výrazně urychlit.

Výstavy koček vždy byly a jsou považovány za přehlídku kočičí krásy a ušlechtilosti. Pouze zdravá kočka ovšem je současně kočkou krásnou, ve výstavní kondici. A na toto by měli především myslet všichni ti, co své kočky vystavují. Ani sebekrásnější pohár z výstavy nevyváží utrpení kočky, která musí výstavu přežít například se zanícenými bolavými dásněmi. Berte, prosím, na své čtyřnohé krásky ohled.