Welfare bylo v rámci podzimního zasedání FVE věnováno více prostoru než obvykle. Skoro by se dalo říci, že bylo z našeho pohledu „přewelfareováno“, neboť otázka kastrací selat je nahlédnuta pouze jednostranně a poziční dokument FVE k této problematice je formulován spíše s ohledem na veřejné mínění (podrobnosti o Pozičním dokumentu viz článek M. Snášila).
V oblasti malých zvířat bylo zmíněno dodržování zásad welfare mimo eutanazii i v otázce útulků, zneužívání zvířat, mírnění bolesti a další. U potravinových zvířat dochází k narušování zásad welfare ve způsobech zejména intenzivních odchovů a rozmnožování, hromadného utrácení jako řešení infekcí apod. Evropská komise se v nejbližší budoucnosti chce soustředit na standardizaci a kritéria při označování produktů živočišného původu v rámci EU. Označení by obsahovalo vyjádření čtyř či pětistupňové ohodnocení míry pohody odchovu, transportu a porážky zvířat a bylo by vodítkem pro zákazníka při nákupu. Hodnocení welfare by nemělo být výsledkem mechanických výpočtů, plynoucích z počtu zvířat na jednotku plochy, či šířky roštnice a počtu napáječek v kotci, ale spíše by se mělo orientovat podle viditelných změn na jatečných tělech zvířat či paznehtech a pařátech, odrážející agresivitu zvířat anebo nevhodnost podlahy či podestýlky.
Posun ve vnímání veterinární profese veřejností totiž obnáší i fakt, že spíše může dojít ke ztrátě klienta při neupozornění na porušování welfare, než naopak, jak by se dříve graduujícím mohlo zdát. Veterinární lékař totiž neztratí klienta, kterého upozorní, má-li vysoký počet zchromlých paznehtů, mastitis apod., ale ztratí jej, protože špatné welfare znamená špatnou ekonomiku. Ačkoliv farmáři upřednostňují ekonomické postupy před etickými (např. při brakaci nevolají veterináře k utracení vyřazených kusů apod.), jako příjemci dotací z peněz veřejnosti musí i oni podřídit svoje rutinní zákroky veřejnému mínění. Nancy deBryine z bruselské kanceláře FVE se zaměřila na to, jak porovnat výuku welfare zvířat v evropských státech. Použila na čtyřicet evaluačních zpráv jednotlivých fakult (evaluačním procesem EAEVE/FVE prošly opakovaně i obě brněnské fakulty). Minimum výuky welfare musí být v osnovách všech evaluovaných fakult, fakulta musí mít etickou komisi, posuzující welfare zvířat ve výuce a vědeckých postupech na fakultě. Z prostudovaných evaluačních zpráv za desetiletí zpátky vyplynulo, jak enormně narostla výuka ve welfare v posledních letech, průměrně 23 učebních hodin je věnováno welfare zvířat; přičemž jsou ale mezi školami obrovské rozdíly. Chybou je, že výuka welfare spočívá většinou ve výuce souvisící legislativy. Fakultám je v současnosti doporučováno, aby bylo welfare zvířat zahrnuto v poslání fakulty, a na fakultách bylo vytvořeno vlastní oddělení welfare odděleně od legislativy. Rovněž postgraduální vzdělávací institut Evropského výboru veterinárních specialistů (EBVS) plánuje zahrnout specializace na welfare do seznamu svých studijních oborů a specializací na úrovni diplomantů, což dokazuje význam a zájem o tento obor.
|
Veterinární klinika na Praze 9 (Prosek) hledá do svého týmu nového lékaře/lékařku.
Nabízíme práci v mladém, přátelském kolektivu, bez nočních služeb a pohotovosti.
Na klinice jsou dvě plně vybavené ordinace, hospitalizace, operační sál. Disponujeme USG přístrojem, RTG přístrojem s nepřímou digitalizací, přístrojem pro inhalační anestezii, kompletně vybavenou zubní jednotkou, biochemickým analyzátorem.
Nástup možný dle dohody. Pro bližší informace a v případě zájmu zasílejte své životopisy na vet-pro@seznam.cz
... přejít na inzerci