Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Yachting v Polsku

  Z ČINNOSTI KOMORY

MVDr. Ondřej Rychlík

Páté národní a 1. mezinárodní závody plachetnic na Mazurských jezerech

Mazury, turisty dosud neobjevený poklad

 

Ve dnech 19. a 20. června 2010 proběhly na Mazurských jezerech v severovýchodním Polsku (Dargin- Kisajno-Dobskie) závody jachet s veterinárními posádkami. Závody je možné označit za tradiční, neb letos proběhl již 5. ročník a jedná se o závody veterinářů. Pořádá je naše bratrská Polská veterinární komora (Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna) pod záštitou svého prezidenta MVDr. Tadeusze Jakubowského, PhD., vysoce erudovaného odborníka, výtečného společníka, náruživého motorkáře a skvělého jachtaře. Letošní ročník byl přelomový, neboť se stal prvním mezinárodním. Na „zmezinárodnění“ některých našich paraveterinárních, hlavně sportovních aktivit jsme se domluvili s kolegou Jakubowským a Stodolou – prezidentem KVL SR na setkání ve Vysokých Tatrách v loňském roce.

Všichni účastníci regaty byli ubytováni v pěkném hotelu v přístavu Sztynort. Někteří v hotelu i spali. Zde bylo zajištěno také stravování a hlavně napájení. Kromě několika desítek posádek polských kolegů se letošního závodu zúčastnili kolegové z Německa, z Litvy a také společná česko-slovenská posádka, reprezentující KVL ČR a KVL SR.

což se dá přeložit do srozumitelné češtiny jako: „ horší už by těžko našel“

Snad větší než standardní závodní nervozita byla znát u účastníků z právě probíhajících prezidentských voleb v Polsku. Překvapilo mě, jak jsou sami účastníci, kolegové veterináři, polarizováni a jak velké odhodlání u nich bylo: včas odvolit. To však rozhodně závod nezastínilo. Závod byl skvěle zorganizován, regule byly velmi přísné a nikdo se ani v nejmenším nedožadoval jejich změkčení.

sám nejsi nikdo, platí nejen na moři, ale i při plachtění na Mazurských jezerech. Kvalita týmu rozhodne

 

plachetnice v přístavu, jedno zda se jedná o moře či jezera, nabízejí krásný pohled. Princezny mezi plavidly

Vlastní závod proběhl v sobotu 19. června. Původně měl ještě pokračovat v neděli dopoledne, v neděli však bylo totální bezvětří a tak po třech hodinách marného čekání na vítr organizátoři závod ukončili.

Výsledky závodu se mně, jako účastníkovi, hodnotí těžce. Nejen, že jsme nevyhráli, ale skončili jsme na chvostu v poli poražených. Závod jsme však dokončili. Z naší strany žádná sláva, ale dojeli jsme a vyhnuli se diskvalifikaci. Nechci eufemisticky psát, že jsme v prvé řadě sbírali zkušenosti, což se dá přeložit do srozumitelné češtiny jako: „ horší už by těžko našel“, ale nebýt několika „nepříznivých souher okolností“, nemuseli jsme ani skončit v poli hluboko poražených. Příště to však bude určitě lepší.

A také se velmi těším na účast polských, německých a litevských kolegů na příštím tenisovém, a hlavně, volejbalovém turnaji. Kolegy ze Slovenska míváme na této akci docela pravidelně a od polských kolegů nyní vím, že by se také rádi zúčastnili. V zimě zas někteří rádi absolvují lyžařský závod v Dolním Kubíně. Aktivit je však možno dělat mnohem víc. Díky za každý nový nápad.

 

… čekání na vítr se někdy může pěkně protáhnout. Až se začne podobat čekání na Godota

Na straně 4 a 6 přinášíme kreslený humor kolegy MVDr. Pavlíčka, jehož curriculum vitae přineseme v některém z příštích čísel.

Tak nevím, klame mě po té slivovici zrak nebo byl jezevčíkův výcvik skutečně nedostatečný…

 

Shrnu-li všechny zážitky a pohledám- li jedno slovo, které naši premiérovou účast vystihne nejlépe, volím: dobrodružství. Dobrodružství bylo hodně. Snad největší byla noc před závodem na jezeře. Přihodilo se tak, že naše posádka se rozhodla ještě v podvečer potrénovat a krátce po převzetí lodě jsme vypluli z přístavu na jezero Dargin. Cestu zpátky jsme však našli až ráno. To bylo radosti! Organizátoři však byli v klidu. Nebýt to veterináři, napsal bych: profíci každým coulem! Máme co oplácet.

… oplatit polským kolegům stejnou mincí asi nepůjde. Máchovo jezero Mazurám konkurovat nemůže a nějaký ostrov v Tichomoří zůstane jen krásným snem. Máme ale přesto o čem přemýšlet

 
Ondřej Rychlík