Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Z redakční pošty: Veterinární plesová sezóna

   Z REDAKČNÍ POŠTY

Veterinární plesová sezóna

Veterinární plesy se pro mne a moji manželku – vášnivou tanečnici, stávají velkou společenskou událostí. Je to jedna z mála míst, kde se mohu v poklidném prostředí setkat se svými přáteli mimo ordinaci, prodiskutovat své profesní problémy, navázat nové kontakty a při dobrém pivečku v klidu „dobít baterky“. Plesová zábava mi umožňuje tím pádem plně všemi smysly vnímat rozmanitost života, o kterou jsem každodenně ochuzován ve své pidiordinaci.

Letošní sezóna byla zahájena tradičně třetí pátek v novém roce 8. reprezentačním plesem veterinárních lékařů organizačně zastřešeným Nadačním fondem Petra Samohýla. Vtipní konferenciéři – sourozenci Gondíkovi a orchestr Josefa Hlavsy přispěli k dobré náladě vládnoucí na ostrově dobré nálady, ve které se proměnily reprezentační prostory paláce Žofína. Milovníci opery si v úvodní části večera vychutnali vystoupení sólistky Národního divadla Andrey Kalivodové, která za doprovodu klavíru Světlany Janové svým zvučným sopránem zaplnila celý sál

a zazpívala světoznámé árie z opery Carmen a muzikálu Kočky. Mahulena Bočanová s Jaroslavem Kunešem nás ohromili úchvatným tangem, slowfoxem. Smyslná salsa v podání Adély Gondíkové aDaniela Šnajdra nás vtáhla do světa plného barev a exotiky. Plesové pódium rozehřál populární slovenský zpěvák Miro Žbirka v doprovodu nadějné zpěvačky Marthy. Jejich líbivé melodie strhly ke zpěvu i většinu přítomných plesových hostů. Moderní muzika v podání Čechomoru, jejíž repertoár je založený na lidové tvorbě, na nás dýchla atmosférou vyprodaných koncertů světoznámých kapel. Přihlížející dav si jejich vystoupení také patřičně užil a ocenil bouřlivým potleskem každou známou píseň linoucí se napříč hlavním sálem. Cimbálová muzika Danaj Magdy Múčkové tradiční muzikou rozezvučela rytířský sál, který se stal zákoutím, kde chuťové pohárky učastníků byly atakovány výborným půlnočním zvěřinovým gulášem a nezapomenutelnými prožitky při ochutnávce vín při sommeliérském koncertu Richarda Susse. Vyznavači českého big beatu si přišli na své chvíli po půlnoci v malém sále při vystoupení bigbeatové kapely Katapult. Hlasitý pískot a zpěv z davu vyhecoval hudebníky, kteří rozjeli koncert na plný plyn a v čele s Oldou Říhou neubrali až do poslední písně. DJ Tomáš Ivanovič a barmani nabízející prvotřídní míchané nápoje zpříjemnili poslední chvíle plesu. Tento ples, stejně jako ostatní akce zaštítěné Nadačním fondem Petra Samohýla, byl organizován naprosto excelentně. Všem organizátorům přináleží poděkování za prvotřídní zorganizování tak náročně akce, kterou je žofínský reprezentační ples. Veterináři letos návázali na rok 2006, kdy byl u příležitosti plesu finančné podpořen Nadační fond Kociánka částkou 618 000 Kč, za kterou byly v ústavu sociální péče Kociánky vybudovány prostory pro zooterapii. Výběrem umělců, reprezentativních prostor, gastronomickým překvapením se tento ples zařadil mezi příjemné zážitky mého života.

Další kulturně-veterinární akcí pro mne byl již 14. veterinární a jezdecký ples. O tomto plesu jsem od svých kolegů slýchával samá slova chvály. Místem konání se stal kulturní dům Družba v Klatovech. Za léta konání plesu organizátoři pochopili společenské poslání tohoto plesu – společenské setkání přátel v klatovském regionu. Svým charakterem na mne ples dýchnul atmosférou pohody plesů mého mládí. Na třech tanečních parketech zvučela až do ranních hodin svižná muzika. Na hlavním sále se střídaly hudební žánry lidových písní v podání „Klatovské kapely“. V rytmu rokenrolu se roztančil celý sál za doprovodu plzeňské mladické skupiny The Shover. Připravili pro nás skutečnou sprchu svižné muziky z let padesátých, šedesátých a sedmdesátých.

Kavárenský taneční parket patřil fanouškům country hudby prezentovanou skupinou Nektar Boys. Svému jménu nedělali žádnou ostudu, neboť v průběhu krátkých přestávek neopouštěli taneční sál a nasávali svůj oblíbený nektar u barového pultíku. Uvolněná atmosféra skutečně připomínala hukot v úlu. V přízemní restauraci zajistil hudební produkci vítěz oblastního kola the Best of Karaokeboys. Toto hudební těleso ve složení – hudebník, který se oháněl basovou kytarou, elektrickými varhany s autopilotem a notebookem za doprovodu zpěvačky – dcery rodné, zvládl kompletní repertoár naší přední popové scény. Muzikantské podání nářezových odrhovaček skupiny Kabát, Brutus, Olympic by určitě vyvolaly úžas a možná i úděs ochránců autorských práv. Ovšem plný taneční parket byl odrazem spokojenosti účastníků plesu nad hudebním projevem tohoto úžasného hudebního tělesa. Závěrečné tony zaznívající nad mrazivým ránem byly jasným důkazem, že se osm set plesových účastníků evidentně dobře bavilo.

Na únorovou sobotu dne 23. 2. 2008 skupina nadšenců v čele s panem Měřínským navázala na loňský „Plzeňský pohodový veterinární ples“. O akci byl ohromný zájem, všechny vstupenky byly vyprodány několik dní před začátkem plesu. Organizátoři se snažili uspořádat společenské setkání k pozdvižení celospolečenské prestiže celého veterinárního stavu v osvědčených prostorách plzeňské restaurace Na Spilce, ale majitel plzeňského pivovaru připravil pro organizátory plesu velké překvapení. Dva týdny před začátkem plesu uzavřel velký sál, a tím způsobil pořadatelům nemalé problémy. Po několika jednáních se podařilo zajistit náhradní společenské prostory pro 405 účastníků. Z těchto důvodů se pohodový ples konal na Malé Spilce a v reprezentačních prostorech plzeňského pivovaru. O hudbu se celý večer starali taneční orchestr Vlastimila Pelce a nestor plzeňských diskoték DJ Březina. Váženým hostem tohoto večera byl ústřední ředitel Státní veterinární správy České republiky MVDr. Milan Malena. Účastníky upoutal kultivovaný projev plzeňské rodačky a manželky známého pražského veterinárního lékaře Dr. Herčíka. Její projev dodal tomuto plesu punc originality a jedinečnosti.

I tentokrát pořadatelé nenechali nic náhodě. Pro přivítací přípitek bylo přichystáno několik desítek kartonů lahodného sektu od známého moravského producenta. Plesové menu zahrnovalo tradiční pivní guláš, krůtí plátek s rýží a zastánci racionální výživy hodovali dušenou zeleninu se sýrovou omáčkou. Rautové stoly byly stále plné, aby účastníci plesu měli stále možnost doplňovat energii ztracenou ve víru tance. Plesy nejsou jen o tanci, ale také o debatách. Vzhledem k lokalizaci restaurace v areálu pivovaru Prazdroj nebyla nouze o lahodný mok a nově instalované pivní pípy odolávaly častým nájezdům žíznivého obecenstva – debatním kroužkům a skupinám. Tradičním půlnočním gurmánským překvapením bylo tentokrát uzené šunkové selátko, které bylo beze zbytku zprovozeno ze světa. Zlatým hřebem večera byla hra o ceny. Magnetem všech soutěžících byly rekreační pobyty na Šumavě, digitální fotoaparát a videokamera, barevný televizor Panasonic Viera, horské kolo a malý skútr Suzuki. Většině z nás tento ples umožnil se neformálně setkat a pobavit se v poklidné atmosféře se svými přáteli, kolegy, spolužáky a VIP klienty. Mnoho mladších kolegů tímto plesem svým manželkám a milenkám kompenzovali čas, který tráví na svých pracovištích a nemohou se věnovat svým blízkým. Pro pracovníky státního sektoru to byla jedinečná příležitost setkat se na neutrální půdě s praktickými veterináři a neformálně se pobavit o společných problémech, které tíží jednotlivé sektory. Mezi účastníky bylo i několik veterinárních techniků a technických pracovníků, bez nichž bychom si nedovedli už představit naši náročnou a zodpovědnou práci.

Ples skončil opět až nad ránem a ty nejvytrvalejší absorbovaly noční plzeňské kluby, kde pokračovali ti nejodolnější až do ranního rozbřesku. Slova uznání proto zaslouží skupina nadšenců připravující tento ples, především panu Vladimíru Měřínskému, MVDr. Ladislavu Kunclovi a MVDr. Jitce Stejskalové, kterým se podařilo uspořádat nádhernou a nezapomenutelnou společenskou událost.

MVDr. Leoš Grejcar
– veterinární Václav Matěj Kramerius