Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Zástupci profesních komor jednali s premiérem Babišem a ministryní financí Schillerovou o EET

  Časopis Zvěrokruh 3/2018
     Z činnosti komory


Karel Daniel

Tanečky okolo EET pokračují

Vážení kolegové,

dne 31. 1. 2018 se na Úřadu vlády uskutečnilo od 16:00 jednání představitelů některých profesních komor s premiérem Babišem a ministryní financí Schillerovou.

K setkání byla vydána tisková zpráva (zdroj Úřad vlády):


 

Tisková zpráva ze dne 31. 1. 2018

Zástupci profesních komor jednali s premiérem Babišem o EET

Předseda vlády Andrej Babiš se setkal se zástupci ze zákona zřízených profesních komor 31. ledna 2018.

Ve středu 31. ledna 2018 se předseda vlády Andrej Babiš setkal na Úřadě vlády se zástupci ze zákona zřízených profesních komor. Jednal s nimi o elektronické evidenci tržeb, růstu administrativy, podmínkách podnikání i komunikaci s úřady či o státní podpoře pro menší zaměstnavatele. Setkání se zúčastnila také ministryně financí Alena Schillerová.

Ministerstvo financí v současné době finalizuje novelu zákona o elektronické evidenci tržeb, kterou projednalo i se zástupci největších podnikatelských svazů a asociací. Jedním z výsledků jednání je mimo jiné off-line alternativa EET pro drobné živnostníky či poplatníky, kterou nyní ministerstvo dále rozpracovává.

Z oblasti elektronické evidence tržeb byla řeč také o dopadu na uzavírání provozů, které se nález Ústavního soudu potvrdil, že zákon o EET není protiústavní, ale je legitimním nástrojem ke kontrole daňových povinností a správě daní.

V rámci zjednodušení administrativy zástupci profesních komor mluvili také o všeobecném nařízení o ochraně osobních dat v EU známém pod zkratkou GDPR či protipadělkové směrnici.

Za profesní komory se setkání zúčastnili představitelé České lékařské komory, České lékárnické komory, Exekutorské komory ČR,


České komory architektů, Českomoravské komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Komory patentových zástupců ČR, České stomatologické komory, Komory daňových poradců ČR, Komory veterinárních lékařů ČR, České advokátní komory a Komory auditorů ČR.

Premiér Andrej Babiš se se zástupci ze zákona zřízených profesních komor domluvil na pravidelných jednáních, která se budou konat jednou za čtvrt roku. Každé setkání bude zaměřeno na jedno konkrétní téma a bude se ho kromě premiéra účastnit i příslušný ministr.

Za KVL ČR jsme se zúčastnili spolu s viceprezidentkou Dr. Vaňousovou.

Z témat relevantních pro veterinární profesi:

Ad EET:

Ministryně Schillerová předpokládá platnost novelizovaného zákona o EET od 1. 1. 2019. V této souvislosti:

– se nebrání tomu, aby pro podnikající fyzické osoby, plátce DPH, byl kritériem pro zařazení do EET objem hotovostních plateb místo obratu,

– aby došlo k výraznému zpřístupnění zjednodušené evidence (odesílání dat 1x týdně).

Ad DPH:

Premiér Babiš nevidí překážku pro opětné sjednocení sazeb DPH za veterinární léčiva a veterinární služby; a to nejlépe na vyšší sazbě. Na návrh střední sazby odpověděl: pokud to unijní předpisy dovolí.

Karel Daniel

Komora veterinárních lékařů České republiky