Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Zemský ráj to napohled – bez vztekliny

Zemský ráj to napohled – bez vztekliny

Zář 27, 2019

Tisková zpráva Komory veterinárních lékařů ČR ze dne 27. 9. 2019

Zemský ráj to napohled – bez vztekliny

Při příležitosti Mezinárodního dne boje proti vzteklině Komora veterinárních lékařů konstatuje: „V našich zemích, tedy v Čechách na Moravě a ve Slezsku, se vzteklina nevyskytuje. Naposledy byla diagnostikována u lišek na Trutnovsku v roce 2002, a již v roce 2004 byla naše republika uznána za zemi této nákazy prostou. Nicméně u nás, stejně jako v ostatních zemích Evropy, stále platí povinné očkování všech psů. U koček a fretek je nezbytné, pokud cestují se svým pánem. Nebezpečí nákazy stále existuje.“

V nejbližším okolí je každoročně zaznamenáno několik případů vztekliny v Pobaltí, v Polsku, v Rumunsku, ale hlavně v Turecku, na celém jeho území. A to nemluvě o severní Africe, Asii a dalších zemích, kam míří celá řada turistů. Nevakcinované zvíře se kontaktem s nemocnými může nakazit, a to se týká i člověka. A pozor, onemocnění vzteklinou je smrtelné, takže není-li nakažený okamžitě ošetřen a léčen, opravdu mu hrozí smrt.

V této souvislosti možná stojí za to si uvědomit, že zvíře opravdu není věc, tudíž to není ani suvenýr. Během dovolené leckdo potká roztomilé koťátko či pejska, kteří za ten týden dva pobytu k rekreantovi přilnou: „Děti si zvířátko oblíbily, tak si ho vezmeme s sebou domů.“ Nebo člověk potká strádajícího pejska a rozhodne se jej zachránit, rozuměj také si ho odvézt domů. Jenže mnohdy neuváží, že jde o zvíře neznámého původu, s neznámým zdravotním stavem, a nejspíše i bez základní vakcinace proti vzteklině. Možné problémy mohou být opravdu značné. A to jsme pominuli administrativní stránku věci, tedy že je zakázán dovoz zvířat bez patřičných náležitostí, tj. zvířat neznámého původu.

Podle Komory veterinárních lékařů je nelegální dovoz zvířat velkým rizikem, může totiž do ČR zavléci různá i poměrně exotická onemocnění, a především právě i onu vzteklinu. Strašení vzteklinou je na místě, protože je to choroba pro člověka i zvíře smrtelná, která se dosud vyskytuje v řadě evropských zemí, i sousedních, a samozřejmě i v zemích neevropských.

Proto je dobré připomenout, že nedůslednost či nerespektování veterinárních předpisů by ten náš „zemský ráj bez vztekliny“ mohlo zásadně ohrozit.

Josef Duben
PR KVL

Kontakt pro mediální vyjádření:

MVDr. Radka Vaňousová
Prezidentka KVL ČR
603 928 387
r.vanousova@volny.cz

Josef Duben
PR KVL ČR
602 172 954
dubenjsf@gmail.com